Tabletka poronna – jak bezpiecznie przygotować się do domowej aborcji

Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia, bezpieczny okres na wykonanie aborcji domowej to ciąża do 12 tygodnia a tabletka poronna pozwoli bezpiecznie i skutecznie dokonać aborcji farmakologicznej właśnie w tym okresie.

Sposoby na domową aborcję

Istnieją dwa sposoby, aby bezpiecznie wykonać aborcję farmakologiczną: stosując sam lek misoprostol bądź kombinację leków: mifepriston oraz misoprostol. Pierwszy sposób wykazuje się skutecznością na poziomie ok. 84 %, a drugi ok. 98%.

Tabletka poronna hamuje wydzielanie progesteronu i obumarcie zarodka oraz usuwa złuszczające się tkanki z macicy. Całemu procesowi mogą towarzyszyć: bóle brzucha, wymioty, obfite krwawienie, nudności czy biegunka. Należy obserwować swój organizm, aby w porę móc zareagować, gdyby coś się niepokojącego działo.

Jak się przygotować?

Zanim tabletka poronna zostanie użyta warto przygotować sobie kilka rzeczy, m.in.: zapas podpasek, środki przeciwbólowe typu: paracetamol, ibuprofen, pyralgina czy ketonal. No-spie i innym lekom rozkurczowym kategorycznie mówimy NIE przy tej procedurze.

Należy pamiętać, że jeśli weźmie się lek przeciwbólowy profilaktycznie zanim zacznie boleć, to można nie zauważyć, kiedy tabletka poronna zacznie działać, co może spowodować zdenerwowanie, że ‘nic się nie dzieje’. Po dużej dawce leków przeciwbólowych akcja aborcyjna jak najbardziej może się zacząć, tylko po prostu nie będzie się nic czuć.

Co powinno zaniepokoić?

Jest kilka sygnałów, które wręcz powinny zaniepokoić. Należy pamiętać, że takim przypadku bezwzględnie trzeba się udać do lekarza. Bez obaw – aborcja farmakologiczna przebiega niemal identycznie jak poronienie naturalne, więc jeśli tabletka poronna została przyjęta doustnie to lekarz nie będzie w stanie stwierdzić, że dokonano aborcji farmakologicznej.

Należy zwrócić uwagę na objawy takie jak:

  • Zbyt obfite krwawienie, – jeśli krwawienie jest tak obfite, że średnio na godzinę kobieta potrzebuje aż dwóch podpasek bądź nie ustępuje po dwóch tygodniach,
  • Gorączka,
  • Ból brzucha – silny, promieniujący w dół brzucha ból, który nie ustępuje mimo przyjętych leków przeciwbólowych,
  • Brzydki zapach wydzieliny z pochwy.

Takie sytuacje mogą prowadzić do stanu zapalnego macicy, dlatego należy jak najszybciej odwiedzić lekarza.